Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

Kolejny opłatek Powiślańskiej…

 
     14 grudnia 2013 roku odbyło się doroczne spotkanie opłatkowe kadry naukowej oraz wszystkich pracowników Powiślańskiej Szkoły Wyższej. Były tradycyjne życzenia od władz uczelni, które wygłosili prof. dr hab. Stefan Angielski oraz prof. nadzw. dr hab. Krystyna Strzała.
 
1617
 
W codziennym natłoku obowiązków nie ma czasu, aby wspólnie spotkać się w całym gronie, więc „opłatek” jest do tego doskonałym pretekstem. Można przy tej okazji choć chwilę odpocząć, porozmawiać i co najważniejsze – życzyć sobie jak najlepiej. Nie mogło w czasie tego spotkania zabraknąć tradycyjnego barszczu, pasztecików i ryby oraz oczywiście prezentów. Choć rzecz jasna nie to jest najważniejsze, to dzięki temu wszyscy poczuli świąteczną atmosferę nadchodzących świąt.
 
1819

W czasie dorocznych spotkań dużo rozmawia się o mijającym roku, tak też stało się i tym razem. Jaki to był rok dla naszej uczelni? Na pewno pracowity, zresztą nie tylko dla kadry naukowej, czy pracowników administracyjnych, dla naszych studentów również. Rok 2013 był czasem intensywnego rozwoju. Jednakże wszyscy zdajemy sobie sprawę, że udany rok, podnosi poprzeczkę i w nadchodzącym trzeba zrobić więcej. 
 
2021
 
Kolejny rok za nami, kolejne święta, kolejny opłatek. W 2014 roku życzymy naszym wykładowcom, pracownikom, studentom samych wykorzystanych szans, intensywnego rozwoju i sukcesu, który oby był udziałem nas wszystkich.
 
2223

 

 


 

 

„Bezpieczne gruchanie” po raz drugi

 

     Dziewiątego listopada 2013 roku PSW już po raz drugi wzięła udział w społecznej akcji informacyjnej na temat HIV/AIDS. Ubiegłoroczna akcja cieszyła się wielkim powodzeniem. Podobnie było w tym roku. Podczas całodziennej akcji studenci naszej uczelni mogli pogłębić swoją wiedzę na temat możliwości zachorowania i jego przeciwdziałaniu.

     Pomysłodawcy akcji, czyli Fundacja Pomorski Dom Nadziei podkreślają, że wciąż wiedza na temat tej choroby jest niewystarczająca, dlatego należy stale i cyklicznie informować o HIV i AIDS. Samo informowanie także nie wystarczy, wręczenie ulotki nie uchroni młodych ludzi przed zarażeniem. Mówić o HIV i AIDS trzeba jak najczęściej, a często trzeba uciekać się do niekonwencjonalnych metod, aby wiedza, którą próbują przekazać została zapamiętana przez uczestników. Organizatorzy stawiają na bezpośredni kontakt, rozmowy, ankiety, gadżety promocyjne. Sam tytuł akcji, czyli „Bezpieczne gruchanie” ma zachęcić do wzięcia w niej udziału, ma pokazywać, iż nie mówi się o tej chorobie w konwencjonalny sposób. Organizatorzy chcą przełamać tabu, zachęcić do rozmowy o zagrożeniach, przekonać ludzi, iż nie należy wstydzić się pytać, kiedy czegoś nie wiemy. Co najważniejsze akcja obala mity i stereotypy na temat tego schorzenia, bo w dalszym ciągu w naszym społeczeństwie jest dużo zabobonów i nieprawdziwych informacji – podkreślają.

     Studenci, którzy wypełniali ankiety i słuchali wolontariuszy często mówili, iż dzięki akcji mogli rzeczywiście pogłębić swoją wiedzę na temat choroby. Wszyscy byli zdania, że tego typu inicjatywy powinny być przeprowadzane częściej. Podkreślali, iż nie czuli skrępowania, czy zażenowania.

     Po raz kolejny dziękujemy organizatorom za przeprowadzenie akcji i mamy nadzieję, iż „Bezpieczne gruchanie&rdquo ponownie zagości w murach PSW.

AG

Fotorelacja z akcji przeprowadzonej przez Fundację Pomorski Dom Nadziei

 

 


 

VIII Ogólnopolski Mityng Jazdy Konnej i Ogólnopolski Turniej Badmintona Olimpiad Specjalnych

 

     W dniach 25 – 28 kwietnia na terenie TRW „Miłosna” i hali widowisko-sportowej w Kwidzynie odbył się Ogólnopolski Mityng Jazdy Konnej i Ogólnopolski Turniej Badmintona Olimpiad Specjalnych. W imprezie wzięło udział 115 niepełnosprawnych sportowców z całej Polski. Nasze województwo reprezentowali: Daniel Gietka, Izabela Gabrysiak (powiat kwidzyński), Maria Kosińska, Krzysztof Sawicki, Agnieszka Karpińska (powiat kwidzyński), Aleksandra Gdaniec, Dariusz Jaskólski, Dawid Szandrach i Artur Jurczak (powiat kwidzyński). Turniej był dla sportowców dotkniętych niepełnosprawnością umysłową ukoronowaniem wielomiesięcznych przygotowań. Olimpiada specjalna w Kwidzynie podobnie jak wszystkie imprezy tego typu dają osobom dotkniętym niepełnosprawnością bardzo wiele. Dają szansę rozwijać swoje umiejętności, kształtować osobowość, pozwalają aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym. Ponadto poszerzają wiedzę, rozwijają zainteresowania i sprzyjają zawieraniu przyjaźni, są wobec tego bezcenne dla rozwoju i rehabilitacji osób niepełnosprawnych umysłowo.

     W weekendowej imprezie wzięła także udział pokaźna liczba wolontariuszy, bez których zawody nie mogłyby się odbyć. Warto wspomnieć, iż z naszej uczelni, szkoły policealnej pomagało w organizacji turnieju 145 osób. Dzięki ich pomocy turniej był bardzo dobrze zorganizowany. Cieszymy się, że nasi uczniowie i studenci kolejny raz pokazali, że potrafią pomagać. Jest to kolejna akcja, w której uczestniczymy. Co roku wspieramy WOŚP, w tym roku pomogliśmy również zorganizować akcję zbierania szpiku kostnego dla ludzi dotkniętych białaczką szpikową. Dlaczego tak otwarcie i chętnie deklarują swoja pomoc? Odpowiedzi udzieliła nam 23 letnia Paulina, która studiuje na Wydziale Nauk o Zdrowiu: „Myślę, że warto zostać wolontariuszem z wielu powodów. Dzięki pomocy innych możemy poznawać nowe wartości, stać się lepszymi ludźmi i nauczyć się zupełnie inaczej patrzeć na świat. Wolontariat służy pomocy innym, dzięki różnego rodzaju zbiórkom i akcjom można pomóc bliźniemu i jednocześnie czuć satysfakcję z tego dobrego uczynku. Wolontariat jest również wspaniałą szansą na zdobycie nowych, interesujących doświadczeń”. Dziękujemy Paulinie i innym, którzy wzięli udział w olimpiadzie, a także wszystkim wolontariuszom związanym z PSW – dajecie wspaniałe świadectwo o was samych i o naszej uczelni, na której studiują i uczą się osoby społecznie dojrzałe, wrażliwe i gotowe nieść bezinteresowną pomoc potrzebującym.

 

AG

 

Zobaczcie także galerię zdjęć z turnieju


 

„POWIŚLAŃSKA”

 

 

powislanaksa

 

 

Już nie tylko studia z zakresu Ekonomii, Pielęgniarstwa i Ratownictwa medycznego, ale również szkolnictwo policealne, centrum nauki języków obcych, kursy i szkolenia, a także liczne konferencje naukowe. Powiślańska Szkoła Wyższa w ostatnim czasie znacznie poszerzyła swoja ofertę edukacyjną, a seminaria naukowe, debaty i wymiana studentów oraz kadry dydaktycznej z zagranicą sprawia, iż kwidzyńska uczelnia staje się ważnym ośrodkiem naukowym na mapie województwa pomorskiego. Ilość studentów z poza naszego regionu wskazuje także, że PSW staje się popularna i atrakcyjna dla osób z sąsiednich województw. Odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie i wzrost liczby chętnych do podjęcia studiów w lipcu i sierpniu PSW otwiera nowe punkty rekrutacyjne. Pierwszy zaczyna funkcjonować w Grudziądzu, w Zespole Szkół Mechanicznych przy ul. Hallera 31. drugi w Tczewie w Domu Przedsiębiorcy przy ulicy Obrońców Westerplatte 3. Serdecznie zapraszamy od poniedziałku do piątku.

     Od początku swojego istnienia władze „Powiślanskiej” aktywnie odpowiadały na rosnące zapotrzebowanie rynku i dzięki ich determinacji z Wyższej Szkoły Zarządzania przekształcono Uczelnię w Powiślańską Szkołę Wyższą otwierając Wydział Nauk o Zdrowiu z Pielęgniarstwem i Ratownictwem Medycznym. Warto odnotować, iż w Kwidzynie można otrzymać licencjat z Pielęgniarstwa w trybie stacjonarnym jak również skończyć studia na kierunku Pielęgniarstwo w ramach studiów pomostowych. W ostatnim roku otwarta została Niepubliczna Szkoła Policealna, gdzie można kształcić się w zawodzie opiekun medyczny. W tym roku pierwsi absolwenci szkoły policealnej opuszczą mury PSW.
W ramach oferty edukacyjnej funkcjonuje Centrum Nauki Języków Obcych. Oferta jest dość bogata, można uczyć się języków: angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego. Szkoła oferuje podział na grupy dorosłych i młodzieży, różne stopnie zaawansowania. Oferta języka angielskiego zakłada specjalizację językową: Legal English, Business English, Financial English, Medical English, Techinical English.
Równie bogata oferta dotyczy studiów podyplomowych. Powiślańska Szkoła Wyższa w roku akademickim 2013/2014 proponuje szereg kierunków podyplomowych z zakresu zarządzania, finansów i pedagogiki. Ponadto „Powiślańska” oferuje kursy i seminaria dla ratowników medycznych, a także otwarto ośrodek szkoleniowy oferujący szkolenia otwarte, zamknięte i indywidualne. Zajęcia prowadzone są w małych grupach przez wykwalifikowaną kadrę trenerską. Elastyczne podejście do oferowanych szkoleń sprawia, iż każdy znajdzie tu ofertę dla siebie.
Uczelnia w ostatnich latach bardzo mocno poszerzyła współpracę z krajowymi i zagranicznymi uczelniami. Nie chodzi tu jednak tylko o wymianę studentów i wykładowców w ramach programu Erasmus. PSW wspólnie z ośrodkami naukowymi z całego świata (Litwa, Turcja, Stany Zjednoczone) organizuje konferencje i seminaria naukowe m.in. Międzynarodową Konferencję Naukowa „Oblicza Dobrobytu”, która w ubiegłym roku odbyła się już po raz III, a w tym roku już przygotowuje się do kolejnej edycji. Z myślą o szkołach ponadgimnazjalnych i gimnazjach z naszego regionu uczelnia organizuje cykl seminariów „Nauka i edukacja naszą wspólną przyszłością”. W projekcie biorą udział studenci PSW, dzięki którym seminaria cieszą się dużą popularnością. Studenci proponują tematy, wygłaszają prelekcje i aktywnie uczestniczą w debatach.
Równie ważne jest studiowanie, poszerzanie wiedzy, ale tu nie zapomina się także o tym, iż studia to dopiero początek, toteż „Powiślańska” pomaga także w znalezieniu pracy. W każdym roku akademickim zorganizowanych jest kilka spotkań z pracodawcami krajowymi i zagranicznymi. Dzięki temu każdy mógł poznać realia rynku, przekonać się na jaką pracę można liczyć i ile można zarobić. W PSW doskonale zdają sobie sprawę, że to studenci są największym dobrem i kapitałem, toteż zachęcają do aktywnego uczestniczenia w życiu naukowym Uczelni. W „Powiślańskiej” nie ma numerów albumów, są po prostu ludzie, którzy stawiają na swój rozwój. Szkoła zachęca do tego rozwoju, tworzy warunki mając indywidualne podejście do każdej osoby.

 


 

Powiślańska Szkoła Wyższa pomaga w znalezieniu pracy

 

     Zdajemy sobie sprawę, iż czasem nie wystarczy ukończyć danego kierunku studiów, by od razu podjąć pracę. Czasami znalezienie dobrej i wymarzonej posady nastręcza wiele problemów, z którymi nie każdy potrafi sobie dobrze poradzić. Powiślańska Szkoła Wyższa pragnie pomagać swoim studentom w znalezieniu pracy. Staramy się dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu umożliwiać podjęcie zatrudnienia przez naszych absolwentów organizując spotkania z pracodawcami. Chcemy stwarzać możliwości rozwoju, być architektami kariery i sukcesu studentów PSW. Zdajemy sobie sprawę, iż każda uczelnia powinna spełniać funkcje wspierające zatrudnienie swoich studentów, toteż w kwietniu odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wspieramy kariery” z Firmą PROMEDICA, która zajmuje się zatrudnianiem Opiekunek i Pielęgniarek do opieki nad starszymi lub chorymi osobami w kraju i za granicą.

     Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wiele z obecnych osób mówiło, iż tego rodzaju spotkania są potrzebne, ponieważ mogą poznać Firmy rekrutacyjne. Kiedy ktoś decyduje się na wybranie pośrednika do pracy za granicą, musi być pewny, że trafił na uczciwego partnera, stąd widzimy wielką potrzebę organizowania podobnych spotkań. W przyszłości chcemy kontynuować cykl spotkań zapraszając innych pośredników i pracodawców z kraju i zagranicy, na które już wszystkich gorąco zapraszamy.

AG

 

 

 


Dzień Dawcy Szpiku pamięci Amelki Treblińskiej

 

    13.04.2013 roku Fundacja DKMS w Przedszkolu Ekologicznym zorganizowała „Dzień Dawcy”, w czasie którego można było zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku oddając zaledwie 4 ml krwi. Dzięki temu wydarzeniu w bazie Dawców Komórek Macierzystych znalazło się 183 nowych osób. Ten dzień był szczególny jeszcze z jednego powodu – dzień dawcy odbył się przy współpracy i wielkiemu zaangażowaniu rodziny i przyjaciół małej dziewczynki, która dzielnie walczyła z nowotworem, ale niestety walkę przegrała i odeszła od nas rok temu. Rodzice i przyjaciele Amelki Treblińskie, szczególnie jej mama Agnieszka włożyła ogromny wysiłek w zorganizowanie tego dnia. Bliscy Amelki najlepiej wiedzą, jak ważne jest powiększanie bazy dawców. Wiedzą również jak trudne jest znalezienie „genetycznego bliźniaka” i tym samym ofiarowanie szansy na wyleczenie wielu dzieci i dorosłych cierpiących na schorzenia hematologiczne.

 

1213

 

W dniu pamięci Amelki pomagało wielu wolontariuszy, bez których nie udałoby się zorganizować tego wydarzenia. Do akcji przystąpiło także wielu studentów z PSW. Pomogły nasze pielęgniarki, ratownicy medyczni, bez których akcja nie przebiegłaby tak sprawnie. Nie każdy wie, iż aby zostać potencjalnym dawcom wystarczy małe ukłucie. Niewielki gest, a daje ogromne możliwości i szanse na ocalenie komuś życia. Wielu niezdecydowanych dzięki temu, że zobaczyli jak się to robi i zostali poinformowani o procedurze pobrania materiału w przypadku zgodności, mimo wcześniejszego oporu postanowiło się zarejestrować. To ogromny sukces. Sukces Organizatorów, Fundacji DKMS i wszystkich wolontariuszy uczestniczących w „Dniu Szpiku”. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację. Szczególnie mocno naszym studentom, którzy jak zwykle nie zawiedli i żywiołowo odpowiedzieli na nasz apel o pomoc w organizacji wydarzenia.

 1415

AG

Amelia też o nas pamiętała – to słońce to była jej zasługa
„Dzień Dawcy” zakończony sukcesem

 


 

 

PSW NA TARGACH 

 


 

„Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa”

 

 

W sobotę, 25 maja 2013 w PSW odbyła się debata pt.: „Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa”, na którą zostali zaproszeni goście z Policji m.in. insp. Piotr Trusiewicz – Komendant Powiatowy Policji w Kwidzynie, przedstawiciele poszczególnych wydziałów policji – kom. Jerzy Szatkowski – Naczelnik Wydziału ruchu Drogowego, st. asp. Marek Rólkiewicz – zastępca naczelnika Wydziału Prewencji, asp. szt Krzysztof Małkiewicz – kierownik Referatu Patrolowo-Interwencyjnego.

6

 

Byli także z nami przedstawiciele władz samorządowych: Bogdan Dubik – Pełnomocnik Starosty, Roman Bera – zastępca Burmistrza Kwidzyna, Marian Frankowski – zastępca Przewodniczącego Rady miejskiej, Jerzy Śnieg – Przewodniczący rady Powiatu, a także władze Powiślańskiej Szkoły Wyższej: prof. nadzw. dr hab. Krystyna Strzała, a także dr Beata Pawłowska.

7

 

Na debatę o bezpieczeństwie licznie przybyli także mieszkańcy naszego miasta i studenci PSW.

8

W czasie dyskusji Policja przedstawiła badania statystyczne na temat bezpieczeństwa za rok 2012. Z ramienia Powiślańskiej Szkoły Wyższej badania za rok 2008 przedstawiła prof. Krystyna Strzała.

9

Debata była dość żywa, padały liczne pytania ze strony publiczności, na które udzielali odpowiedzi organizatorzy debaty. Niektóre spostrzeżenia i wnioski wymagające szerszego wyjaśnienia zostały zanotowane i po przeanalizowaniu zostaną podjęte odpowiednie działania.

10

Debata miała na celu zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwania mieszkańców naszego miasta w zakresie poprawy bezpieczeństwa. Pozwoliła na wymianę informacji między policją, władzami miejskimi, a mieszkańcami Kwidzyna o istniejących zagrożeniach. Dzięki temu będzie można wypracować metodę eliminacji tych zagrożeń i skutecznej reagować na te, które pojawią się w przyszłości.

 

11

 


 

SPOTKANIA NAUKOWE 

 


 

Z pamiętnika kwidzyńskiego wolontariusza czyli XXI Finał WOŚP

 
     Należę do pokolenia, które wychowało się na Wielkiej Orkiestrze, a postać Jurka Owsiaka towarzyszy mi od niepamiętnych czasów. Jurek zaczynał, gdy byłam w podstawówce. Pamiętam, że uczestniczyłam w pierwszych zbiórkach. Organizowaliśmy loterie fantowe wśród kolegów i koleżanek, stoiska, na których sprzedawaliśmy pluszaki i zabawki, a zebrane pieniądze przekazywaliśmy na konto Fundacji. Nigdy jednak nie byłam wolontariuszem WOŚP z prawdziwego zdarzenia. Nie zbierałam pieniędzy do puszek, a jedynie wrzucałam je do puszek innym.

12
Nasza uczelnia co roku włącza się aktywnie w kwidzyński Finał WOŚP i w tym roku pomyślałam czemu nie, przecież wystarczy tylko zapał i chęci, tak łatwo można pomagać. Postanowiłam więc, że w tym roku będę wolontariuszem z prawdziwego zdarzenia. Nie było na co czekać, dołączyłam do zgranego zespołu wolontariuszy Powiślańskiej Szkoły Wyższej. Zebraliśmy się wszyscy – wolontariusze WOŚP z ramienia naszej uczelni czyli studenci Pielęgniarstwa i Ekonomii – wczesnym popołudniem 13 stycznia na terenie PSW i stąd wyruszyliśmy na miejsce akcji. W tym roku cała zbiórka odbyła się pod dachem w nowej hali sportowej, przy ulicy Wiejskiej. Mieliśmy ze sobą ciasta, chleb i smalec, fanty na loterię, sprzęt medyczny do pomiaru cukru i ciśnienia, innymi słowy wszystkie rzeczy, na których można „zarobić” i zdobyć kilka złotych dla podopiecznych Fundacji Jurka Owsiaka. Na miejscu sprawnie rozłożyliśmy stoisko, ja natomiast przystąpiłam do pomiaru cukru – pomiar kosztował 2 zł. Omdleń nie zanotowałam i nieprawidłowych pomiarów także, a muszę przyznać, że śmiałków, którzy odważyli się na badanie nie brakowało. Nie byliśmy oczywiście jedynymi, którzy rozłożyli swoje stoiska. W zbiórce uczestniczyły szkoły, stowarzyszenia, koła seniorów. Każdy, kto przekazywał datek dawał tyle, na ile mógł sobie pozwolić, ale chętnych do podzielenia się tym co ma nie brakowało.
34
Przypomniałam sobie dlaczego tak lubię tę akcję. WOŚP wyzwala w nas najpiękniejsze uczucia: szczodrość, dobroć, chęć dobroczynności. Przypomniałam sobie moją młodość i znowu poczułam tą niesamowitą atmosferę, kiedy czekałam do późna w nocy, aby dowiedzieć się ile zebrał Jurek Owsiak, czy pobił rekord, czy znowu zarobił więcej. Dzień Finału WOŚP różni się od pozostałych dni w roku. Zachęcam wszystkich, aby w przyszłym roku ofiarowali jeden dzień i pomogli w akcji, gwarantuje że poczują niesamowitą atmosferę, o której mówię. Ofiarowując akcji WOŚP swój czas i energię, ofiarowujemy zdrowie innym ludziom, ofiarowujemy je także sobie i naszym rodzinom. Tegoroczna akcja była również wyjątkowa z innego powodu, co napawa mnie i innych wolontariuszy PSW wielką dumą – indeks naszej uczelni sprzedał się bardzo wysoko i w tym roku zarobiliśmy dla Jurka około 3 tyś zł. Myślę, że w przyszłym roku WOŚP może na mnie liczyć. Mam nadzieję, że na Was także. W przyszłym roku spotkamy się ponownie.
 
5AG
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech