Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

 

Spotkanie opłatkowe

 

     22 grudnia 2012 roku odbyło się spotkanie opłatkowe pracowników Powiślańskiej Szkoły Wyższej. Spotkali się na nim: władze uczelni, nauczyciele i pracownicy administracyjni. W imieniu swoim i Rektora – prof. dr. hab. Stefana Angielskiego powitała wszystkich prof. nadzw. dr hab. Krystyna Strzała. Pani Profesor zainicjowała także świąteczne życzenia i dzielenie się opłatkiem.

 

3738

 

 Po części oficjalnej przyszedł czas na tradycyjny poczęstunek: barszczyk, paszteciki, coś słodkiego i bardzo przyjemna część uroczystości – czyli prezenty od Powiślańskiej Szkoły Wyższej dla wszystkich pracowników.

 

3940

 

Spotkanie przyniosło dużo radości zebranych gościom – na pewno tego typu spotkania są potrzebne. Dzięki nim wchodzimy powoli w atmosferę świąt, a poza tym możemy spotkać tych wszystkich ludzi, których nie widujemy na co dzień. W ten sposób można nadrobić zaległości. Wspólne spotkanie opłatkowe w Powiślańskiej Szkole Wyższej odbyło się po raz kolejny – wygląda na to, że tradycja będzie kontynuowania.

 

41

 

AG

 


 

Otrzęsiny w PSW

18.12.2012

 

32

     Otrzęsiny to jedna z najbardziej wyczekiwanych, co ważniejsze, pierwsza w kalendarzu akademickim oficjalna impreza zorganizowana przez studentów i dla studentów. Jest ona adresowana w sposób szczególny do żaków pierwszego roku, którzy chcą należeć do elitarnego grona studentów. W tym celu muszą poddać się rytualnemu obrzędowi przejścia czyli „Otrzęsinom”.

 

33

     W tym roku zostać studentem wcale nie było łatwo, starsi koledzy przygotowali dla naszych „kociaków” mnóstwo konkurencji. Kandydaci na studentów musieli się wykazać sprawnością podczas tańca z miotłą, wiedzą podczas konkursu wiedzy o szkole, wyobraźnią, wymyślając nowe możliwości użycia dla przedmiotów codziennego użytku. Odkryliśmy, że nasi nowi studenci posiadają szereg zdolności: doskonale śpiewają, rzeźbią, a nawet jedzą posiłki nie patrząc co jest na talerzu. Przekonaliśmy się, że współczesny student Powiślańskiej Szkoły Wyższej to człowiek renesansu. Uzdolniony w każdym kierunku i radzący sobie w każdej sytuacji. Ze wszystkimi konkurencjami i konkursami pierwszaki poradziły sobie bowiem doskonale i mogli z duma przystąpić do złożenia przysięgi, po której stali się prawdziwymi studentami.

 

34

 

     Na otrzęsinach nie tylko dopisali studenci pierwszego roku, pojawiło się także liczne grono nauczycielskie i studenci starszych roczników, którzy przygotowali uroczystość.

 

35

 

     Pozostaje jedynie pogratulować żakom pierwszorocznym i życzyć powodzenia, owocnej nauki, samych sukcesów i tylko dobrych stopni, na pierwszej sesji zimowej w Powiślańskiej Szkole Wyższej.

 

36

 

AK

 

 


 

III Międzynarodowa konferencja naukowa „Oblicza Dobrobytu”

 


 

GRUCHU, GRUCHU

31

 

    Tuż przed wakacjami nasza uczelnia wzięła udział w realizowanej przez Fundację Pomorski Dom Nadziei kampanii edukacyjno – promocyjnej dotyczącej tematyki HIV/AIDS.

     Akcja pod tytułem „Bezpieczne gruchanie” odbyła się już po raz trzeci i była skierowana do młodzieży akademickiej. W ramach kampanii na uczelniach w Gdańsku, Sopocie, Kwidzynie i Wejherowie między 27 maja a 2 czerwca pojawiły się stoiska z gadżetami, które można było otrzymać po rozwiązaniu quizu na temat HIV/AIDS. Okres wakacyjny to czas podróży i zabawy, w którym szczególnie jesteśmy narażeni na przygodne kontakty seksualne i tym samym na ryzyko zakażenia groźnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego kampania ruszyła tuż przed wakacjami.

     W PSW akcja odbyła się 2 czerwca i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wszystkich studentów. Organizatorzy akcji zdają sobie sprawę, iż wiedza na temat HIV wciąż jest niewystarczająca, dlatego starają się edukować studentów poprzez ulotki, quizy i stoiska, na których można rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące dróg zakażenia i profilaktyki. Rolą akcji jest walka z mitami, które przez lata narosły wokół tej choroby. Dla koordynatorów kampanii żadne pytanie nie powinno zostać bez odpowiedzi i chętnie odpowiedzą na każde, rozwieją wszelkie wątpliwości, jeśli ma to zapobiec zakażeniu. Małgorzata Paliwoda, koordynator projektu i psycholog – seksuolog, podkreśla, iż ważną częścią kampanii jest zachęcanie studentów do wykonywania testów na obecność wirusa HIV, które można przeprowadzić anonimowo i bezpłatnie oraz zachęcanie do zachowania wszelkich form bezpieczeństwa w czasie kontaktów seksualnych.

     Takie inicjatywy jak „Bezpieczne gruchanie” nie tylko pomagają przełamać strach przed badaniem, lepiej poznać i zrozumieć tę chorobę, lecz wspierają także samych zakażonym poprzez łamanie stereotypów. Uświadamiają i wspierają ich najbliższe otoczenie. W Polsce kampanie tego typu są bardzo potrzebne. Wciąż za mało wiemy o HIV, ale pocieszające jest to, iż chcemy wiedzieć więcej, co widać po zainteresowaniu stoiskami fundacji.

     Dziękując organizatorom za przeprowadzenie akcji, życzymy powodzenia w kolejnych edycjach. Mamy nadzieję, iż kampania „Bezpieczne gruchanie” jeszcze nie raz zagości na naszej uczelni.

     Zdjęcia z Kampanii na terenie woj. pomorskiego

     Krótki reportaż nagrany w Powiślańskiej Szkole Wyższej w Kwidzynie

A. K

 


 

Dzień otwarty w PSW

 

 
     Dla wszystkich, którzy chcą wybrać studia w PSW, 25 maja odbył się dzień otwarty, na którym każdy z naszych wydziałów przygotował coś specjalnego. Podczas dnia otwartego przedstawiciele uczelni prezentowali kierunki jakie oferujemy, opowiadali jak wygląda nauka, jak można zdobyć stypendium, a także na czym polega współpraca międzynarodowa, czyli jak wyjechać na studia za granicę. O godzinie 12.00 z kandydatami na studia spotkał się i serdecznie ich przywitał Rektor PSW prof. dr hab. Stefan Angielski, następnie Prorektor ds. Kształcenia prof. nadzw. dr hab. Krystyna Strzała mówiła maturzystom o tym, jak ważnym etapem w życiu są studia, jak je zaplanować i przeżyć. 
 
27
 
Wydział Zarządzania został zaprezentowany przez dr. Michała Makowskiego, natomiast o Wydziale Nauk o Zdrowiu słów kilka powiedział mgr Piotr Janiewicz.
 
29

Były też wystąpienia naszych studentów: Paulina Nałęcz mówiła młodym ludziom o tym, co jest ważne podczas studiowania, aby wspomnienia z tego okresu zostały z nami na zawsze. Wszakże nie samą nauką człowiek żyje, a studia to jedna z największych przygód w życiu. O wymianie studenckiej krótko opowiedział Paweł Adamkiewicz. Zdajemy sobie sprawę, iż wymiana studencka i możliwość nauki za granicą jest bardzo atrakcyjna dla wielu studentów, stąd nie mogło zabraknąć tego punktu.

 

29

 

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się wykłady tematyczne, dzięki nim nasi goście mogli poczuć akademicką atmosferę. Był wykład o historii reklamy, środowisku naturalnym, zarządzaniu strategicznym MSP i wykład, który wywołał prawdziwe rumieńce na twarzach wielu, czyli „Resuscytacja XXI wieku szansą dla każdego na nowe życie” przedstawiony przez lek. med. Łukasza Skorupę. Przybyli zwiedzali sale wykładowe, sale ćwiczeń pielęgniarskich, a także pomieszczenia związane z funkcjonowaniem PSW np. dziekanat. Był także poczęstunek, młodzież została także zaproszona na Juwenalia, mogła zatem poczuć jak świętuje brać studencka z czego wszyscy goście byli bardzo zadowoleni.

 

30

 

Wiemy, iż wielu obecnych bardzo poważnie rozważa wybór naszej uczelni. Dzięki obecności na dniu otwartym mogli utwierdzić się w przekonaniu, iż PSW to dobry wybór. Ci zaś, którzy jeszcze się wahali lub nie wiedzieli co wybrać po maturze, teraz rozważają kwidzyńską uczelnię.

 

 


 

Juwenalia i „Rockowa Majówka”

 
 
Co roku, pod koniec semestru letniego PSW wraz ze swoimi studentami organizuje wielkie święto nauki i zabawy czyli Juwenalia. W tym roku również impreza się odbyła. Podczas studenckiego święta wspólnie bawili się przedstawiciele władz uczelni, wykładowcy, studenci i mieszkańcy Kwidzyna. Oprócz stałych punktów, bez których nie może się obejść ten dzień, czyli przekazania władzy akademickiej oraz kluczy do miasta braci studenckiej i uroczystego przemarszu studentów przez ulice Kwidzyna, pojawiły się nowe elementy. Jak co roku nasi studenci zadbali o zdrowie zebranych mierząc poziom cukru i ciśnienia we krwi. Namiot pomiarów zawsze jest oblegany i tak też stało się w tym roku. Wszyscy bardzo chętnie korzystają z tej możliwości, tym bardziej, iż dobrym przykładem zawsze starają się świecić przedstawiciele władz uczelni, którzy chętnie poddają się tym badaniom.
 
1617
Jeśli o nowości chodzi, to w tym roku, podczas otwarcia Juwenaliów wręczono puchary Collage Cup, turnieju piłkarskiego, który odbył się wcześniej na stadionie miejskim, a także przeprowadzono loterię fantową na rzecz niepełnosprawnych dzieci, którą przygotowała nasza uczelnia.
 
1819Co wyróżniało tegoroczną imprezę, to powiązanie studenckiego święta z imprezą muzyczną czyli „Rockową Majówką”. Posłuchać, potańczyć i dobrze się bawić przy mocniejszych brzmieniach można było już od godziny 14.00 do późnych godzin wieczornych. Gwiazdą tegorocznej majówki był zespół „Koniec Świata”, który przyciągnął wielu sympatyków rockowego grania i wszystkich tych, którzy po prostu lubią się bawić przy dobrej muzyce.
 
2021
Juwenalia Anno Domini 2012 były obchodzone hucznie i okazały się być bardzo udane. Teraz wszystkim studentom wypada życzyć dobrych wyników podczas letniej sesji, miłych wakacji, regeneracji sił i powrotu na semestr zimowy z nową, niezmierzoną energią. Wszystkich studentom życzymy powodzenia!
 
2223242526

 


 

Drzewko za makulaturę

 

     W ubiegłą sobotę, 12 maja 2012r. odbyła się kolejna, czwarta już impreza z cyklu „Drzewko za makulaturę” z okazji dnia ziemi. Ekologiczny piknik został zorganizowany przez Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa oraz Lasy Państwowe (Nadleśnictwo Kwidzyn). Co roku w maju miłośnicy przyrody, ekolodzy, leśnicy zbierają się, by wspólnie celebrować święto przyrody, a przy okazji zrobić coś pożytecznego dla naszej planety. W czasie festynu można było wymienić makulaturę na drzewko, a zużyte baterie na atrakcyjne fanty. Odwiedzający tereny rekreacyjne „Nad Liwą” mogli także skorzystać z warsztatów origami, skosztować wyrobów kulinarnych, wziąć udział w zajęciach sportowych czy konkursach z nagrodami.

13

Oprócz tematyki ekologicznej, ważnym punktem imprezy była promocja zdrowia, dlatego w programie pikniku znalazło się miejsce na prezentacje projektu profilaktyki nowotworu jelita grubego „Mam haka na raka” oraz inne działania prozdrowotne takie jak mierzenie cukru we krwi oraz ciśnienia tętniczego. Te ostatnie były zorganizowane przez studentów Powiślańskiej Szkoły Wyższej.

14

Nasza uczelnia od początku swojego istnienia czynnie angażuje się we wszystkie akcje w naszym regionie. Współuczestniczymy m.in.: w WOŚP, współorganizujemy dni Kwidzyna, staramy się uczestniczyć w rozwoju edukacyjnym dzieci, młodzieży oraz dorosłych przez organizację konferencji i seminariów naukowych, a to tylko mały fragment naszej działalności, dlatego podczas dnia ziemi nie mogło nas zabraknąć. Jako, że zdajemy sobie sprawę z zagrożeń związanych nadciśnieniem tętniczym i chorobą cukrzycową, nasi studenci oprócz wykonywania badań ostrzegali, informowali i edukowali osoby, których wyniki nie były prawidłowe, a zdarzały się również takie przypadki.

15

Piknik „Nad Liwą” okazał się bardzo udany, cieszymy się, iż mogliśmy współuczestniczyć w tej inicjatywie. Tymczasem przygotowujemy się do kolejnych akcji, w których weźmiemy udział. Najbliższą imprezą organizowaną przez naszą uczelnie będą Juwenalia, w których wezmą udział władze uczelni, nauczyciele oraz nasi studenci.

 

 

 

 

 


 

Nauka i edukacja naszą wspólną przyszłością

     W sierpniu 2011r. zostało podpisane porozumienie pomiędzy Powiślańską Szkołą Wyższą, a Domem Przedsiębiorcy z Tczewa. Głównym powodem podpisania porozumienia była chęć współpracy, która zakładała m.in. prowadzenie przez naszą uczelnię serii wykładów z zakresu marketingu, zarządzania oraz ekonomii. Miło nam poinformować, że zapoczątkowana współpraca rozwija się bardzo dobrze, czego dowodem są spotkania organizowane w szkołach ponadgimnazjalnych i liceach, a także w Domu Przedsiębiorcy, w których biorą udział nasi studenci.

8

Nasze wykłady kierujemy do uczniów ostatnich klas szkół średnich i klas maturalnych. Poprzez te seminaria chcemy przekazać wiedzę o naszym województwie, gminie, mieście, ale także zaszczepić w młodych ludziach chęć zdobywania wiedzy i rozwoju osobistego. Wystąpienia prowadzą studenci Powiślańskiej Szkoły Wyższej, są to ich własne prace, które zostały napisane na potrzebę zajęć dydaktycznych. Najciekawsze referaty z zakresu ekonomii, ochrony środowiska, a także medycyny zostają zaprezentowane przez ich autorów w czasie spotkań z młodzieżą licealną. W marcu doszło do dwóch takich spotkań w szkołach; 16 marca 2012r w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kwidzynie oraz 23 marca 2012r. w I Liceum Ogólnokształcącym.


9

 9 marca 2012 r. zorganizowaliśmy w Domu Przedsiębiorcy w Tczewie, przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Aktywne Społeczeństwo”, seminarium naukowe pt. „Nauka i edukacja naszą wspólną przyszłością”. Formuła spotkania zakładała wygłoszenie czterech referatów przez studentów PSW, przed każdym z referatów krótkie wprowadzenie wygłaszali nasi wykładowcy.

 10

Jako pierwsza głos zabrała nasza studentka Marta Burska z referatem „Zalesianie pól jako bariera ekologiczno-ekonomiczna Polski na przykładzie gminy Kwidzyn”, następna była Paulina Nałęcz, która mówiła o gazie wysypiskowym i jego zastosowaniach energetycznych w naszym województwie. Kolejne dwa wystąpienia, to referat Pawła Adamkiewicza „Perspektywy i bariery rozwoju turystyki w województwie pomorskim” oraz Julity Bielawskiej i Grażyny Frymark „Chromoterapia – niekonwencjonalna metoda leczenia kolorem i światłem”.

11

Zorganizowane seminarium było bardzo udane, a co cieszy najbardziej, to fakt, iż to nasi studenci byli autorami i referentami swoich prac. Współpraca z Domem Przedsiębiorcy prężnie się rozwija i na pewno będziemy kontynuować serię wystąpień i wykładów, chcemy także dotrzeć do większej ilości szkół nie tylko z naszego miasta, ale także całego województwa.

 12


 

Lekcja przedsiębiorczości

 

W dniu 13 stycznia 2012 roku odbyła się w Tczewie w Domu Przedsięborcy lekcja przedsiębiorczości. Zajęcia nt. „E-biznes” poprowadziła dr Jolanta Sala, wykładowca Powiślańskiej Szkoły Wyższej z Kwidzyna. Zajęcia zostały zrealizowane dla uczniów klasy I „c” z Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Tczewie. Spotkanie to jest efektem podpisanego listu intencyjnego w sprawie współpracy PSW Kwidzyn oraz DP w Tczewie w sierpniu 2011 roku. Już w marcu br.odbędzie się kolejne spotkanie z młodzieżą w Tczewie w ramach realizowanego od kilku lat przez Powiślańską Szkołę Wyższą projetu „Edukacja i Nauka Naszą Wspólną Przyszłością”.

12


Zagraliśmy z pompą po raz XX

 

     Jubileuszowy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy koncentrował się na pomocy noworodkom leczonym na oddziałach neonatologicznych, a także przyszłym mamom cierpiącym na cukrzycę ciążową. Wiemy jak ważna jest pomoc naszym najmłodszym, wiemy również jakie zagrożenia niesie z sobą cukrzyca, dlatego jak co roku Powiślańska Szkoła Wyższa czynnie włączyła się do akcji organizując kwestę i wspólną zabawę dla wszystkich darczyńców. Mimo panującego chłodu atmosfera była gorąca, bo podgrzewana przez ciepło serc ludzi dobrej woli, którzy jak co roku dopisali i wzięli udział w zbiórce pieniędzy.
34

 

 Dzięki studentkom Pielęgniarstwa i ich wykładowcom zorganizowano pomiar ciśnienia tętniczego krwi i cukru. Aby skorzystać wystarczyło wrzucić datek do puszki WOŚP. Studenci zorganizowali loterię fantową i dostarczyli fanty. Przeprowadzili także licytację indeksu, czyli jednego semestru nauki w PSW. Indeks trafił do studentki pierwszego roku Magdaleny Golonki, która zapłaciła za niego 800 PLN. Były też atrakcje kulinarne: domowe wypieki, ciepła herbata i kawa na rozgrzewkę, a także chleb ze smalcem i ogórkiem. Pieczywo podarowała piekarnia panów Piotra i Grzegorza Nałęcz, za co chcemy serdecznie podziękować.

56

Raz do roku budzi się w Polakach bezinteresowna chęć niesienia pomocy. Ludzi dobrej woli nie brakuje wśród naszych studentów i wykładowców, gdyż co roku ofiarowują swój wolny czas, energię i pomysły, by zorganizować kwidzyński finał WOŚP. Dzięki wolontariuszom, studentom i dydaktykom naszej szkoły, którzy pomogli w organizacji tego szczególnego dnia i przede wszystkim tym, którzy ofiarowali pieniądze na chlubny cel, jubileuszowy finał WOŚP okazał się wielkim sukcesem. Wiemy, iż co roku możemy liczyć na mieszkańców naszego miasta i ludzi, którzy są chętni do pomocy, a więc śmiało możemy powiedzieć, iż kwidzyńska WOŚP będzie grała „do końca świata i o jeden dzień dłużej”.

7

Siema!
AK

 

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech