kierunki mniswPonad 416 tys. studentów rozpoczęło w tym roku akademickim studia. Jakie kierunek najchętniej wybierali kandydaci? Tak samo jak w roku poprzednim, największą popularnością cieszyły się informatyka, zarządzanie i psychologia. Pierwszą piątkę szczególnie chętnie wybieranych kierunków zamykają ekonomia i prawo.

Spośród 416 153 osób przyjętych na studia (pierwszego i drugiego stopnia, a także jednolite studia magisterskie) ponad sto tysięcy osób zdecydowało się na naukę w niepublicznych szkołach wyższych.

Top 10: najpopularniejsze kierunki studiów

W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kierunków (zestawienie dotyczy studiów stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiów magisterskich) znalazły się:

- informatyka,
- zarządzanie,
- psychologia,
- ekonomia,
- prawo,
- finanse i rachunkowość,
- automatyka i robotyka,
- budownictwo,
- pedagogika,
- logistyka.

Niekwestionowanym zwycięzcą rankingu popularności jest informatyka, którą studiować chciało ponad 42 tys. osób. Na drugi w zestawieniu kierunek - zarządzanie aplikowało 27 tys. osób., a na psychologię – 22 tys. osób. Ekonomię i prawo chciało studiować kolejno 18 tys. i 17 tys. osób, finanse i rachunkowość – 16 tys. osób, automatykę i robotykę – ponad 15 tys. osób, a budownictwo i pedagogikę – po 12 tys. osób.

Dane wskazują, że wybory osób rozpoczynających naukę w tym roku niewiele różnią się z preferencjami kandydatów z roku poprzedniego. Pierwsza piątka najpopularniejszych kierunków jest taka sama jak w ubiegłym roku akademickim. Wśród pierwszej dziesiątki nie znajdziemy już jednak filologii angielskiej - za to do czołówki najchętniej wybieranych kierunków trafiła logistyka.

Więcej informacji o wynikach rekrutacji w roku akademickim 2018/2019 znaleźć można tutaj.

Na jakie kierunki najtrudniej było się dostać? W tym zestawieniu prym wiedzie inżynieria farmaceutyczna. Maturzyści, którzy chcieli podjąć na nim studia , musieli pokonać ponad 18 konkurentów. Podobnym zainteresowaniem cieszyła się inżynieria i analiza danych – gdzie na jedno miejsce przypadało blisko 18 kandydatów, a także chemia i toksykologia sądowa – blisko 17 kandydatów na miejsce. Nieco łatwiej było dostać się na:

- technologię chemiczną - 16,3 kandydata na jedno miejsce;
- realizację obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografię - 15,0;
- kierunek lekarski - 14,1 (dane dotyczące uczelni nadzorowanych przez MNiSW);
- zarządzanie inżynierskie - 13,3.

Źródło: MNiSW