W dniach 5 – 6 października 2018 roku w Nowym Tomyślu odbyła się konferencja naukowo - szkoleniowa  zorganizowana przez Stowarzyszenie Menadżerów Pielęgniarstwa - ,,Quo vadis Pielęgniarstwo‘’. Ze strony uczelni uczestnikiem konferencji był mgr Piotr Janiewicz.

smp

Konferencje organizowane przez Stowarzyszenie weszły już na stałe do kalendarza kierowniczej kadry pielęgniarskiej, stały sie swoistym forum wymiany myśli i doświadczeń. Konferencję tradycyjnie rozpoczęła i powitała gości, wykładowców, uczestników, członków SMP, przedstawicieli uczelni, fundacji, firm oraz sponsorów, Marzena Barton Prezes SMP, dyrektor ds pielęgniarstwa Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie Sp. zo.o. Celem konferencji, jak to podkreśliła Prezes SMP, jest propagowanie wizerunku współczesnego pielęgniarstwa Polskiego. Myśl ta przejawiała się w całym programie konferencji. Pani Prezes Stowarzyszenia podkreśliła również, że tematem wiodącym obecnej konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie Menadżerów Pielęgniarstwa, jest zwrócenia uwagi na rozwój pielęgniarstwa oraz wspólna dyskusja jak rozwiązać najbardziej naglące jego problemy. 

 

Wykład inauguracyjny poprowadziła Zofia Małas Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w Warszawie na temat aktualnej sytuacji pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce. Wykład wzbudził ogromną dyskusje, która toczyła się jeszcze bardzo długo w przerwie konferencji. O wielorakich problemach, z którymi spotyka się kadra zarządzająca w swoich placówkach, a przede wszystkim o odpowiedzialności zawodowej i zarządzaniem bezpieczeństwem przy procedurach wysokiego ryzyka mówiła mgr Maria Budnik - Szymoniuk z Celegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Kolejnym ważnym aspektem poruszonym na konferencji był wykład prof Marzeny Bartoszewicz z Zakładu Mikrobiologii i Analityki Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Wrocławiu na temat Antybiotykoterapii i lekooporności  oraz wykład mgr Anny Pałubickiej kierownika Zakładu Diagnostyki Analitycznej i Mikrobiologii Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie na temat błędów przedlaboratoryjnych. Na szczególną uwagę zasłużył również wykład na temat kierunków zmian w położnictwie Pani prof. Beaty Pięty ze Szpitala Klinicznego Uniwersytetu medycznego. 

 

Wśród wykładowców nie zabrakło również przestawicieli praktycznego podejścia do pracy pielęgniarki: dr Piotr Grzechnik (Rada programowa Aesculap Akademia) - „Pułapki płynoterapiina”,  który podkreślił na co trzeba zwrócić uwagę w swojej pracy, aby uniknąć błędów i powikłań. Ciekawym uzupełnieniem pragmatycznego podejścia do zawodu był wykład prof. Marii Gańczak z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, która mówiła o implementacji bezpiecznego sprzętu. 

 

Oprócz wykładów uczestnicy Konferencji mieli okazję do wymiany myśli i doświadczeń podczas przerw w wykładach oraz podczas uroczystej kolacji. 

 

Jako Powiślańska Szkoła Wyższa w Kwidzynie uczestniczyliśmy w konferencji jako członek wspierający. Jest to obopólna dla nas wszystkich nobilitacja jak i również możliwość podzielenia się spostrzeżeniami na temat pielęgniarstwa ze strony uczelni i pracodawcy. Z naszej strony jako członek wspierający mamy możliwość uczestniczenia i dyskusji o najbardziej kluczowych wydarzenia i problemach współczesnego pielęgniarstwa, dostosowując tym samym program kształcenia naszych studentów. Z drugiej strony jako Uczelnia możemy podzielić się naszymi doświadczenie nie tylko w kwestii kształcenia adeptów sztuki pielęgniarstwa, ale przede wszystkim przekazać oczekiwania studentów, którzy już za chwilę zasilą szeregi Polskiego pielęgniarstwa.