Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech
Kochani, przed weekendem ... wolnym od zajęć ... lecz nie wolnym od odpowiedzialności za grupą Pielęgniarką Być ( Pielęgniarką Być) prosimy o zachowanie bezpieczeństwa:
Koronawirus – 13 sposobów jak o siebie zadbać. Rady Pielęgniarki.
 
Przebieg infekcji wirusowej jest dynamiczny i nie da się go przewidzieć, ale można próbować zapobiegać przestrzegając podstawowych zasad higieny i bezpieczeństwa, które zebrałam dla Was w 13 punktach.
 
1.Zostań – Siedź na dooopie w domu. Nie zarażaj i nie zaraź się. Nie masz zajęć w szkole/uczelni, odwołano masowe imprezy i bardzo dobrze. Wykorzystaj ten czas i zostań w domu. Ogranicz do minimum kontakty z innymi osobami.
2.Nie wychodź na zakupy do dużych sklepów. Najpotrzebniejsze rzeczy są w małych sklepikach. To również nie czas na galerię, kino i knajpy. Nie powielaj błędu Włochów – którzy zlekceważyli okres kwarantanny – traktując ją jako ferie i czas ze znajomymi . Zobacz dokąd ich to zaprowadziło: Z 827 do 1016 wzrosła we Włoszech w ciągu doby liczba zmarłych zakażonych koronawirusem – to najnowszy bilans, jaki został przedstawiony w czwartek na codziennej konferencji prasowej. W całym kraju choruje obecnie ponad 12 tysięcy osób ( sprawdzaj na bieżąco:  https://www.rmf24.pl/.../news-w-polsce-zarazonych-koronawirus... ).
Z koronawirusem najlepiej radzi sobie Tajwan.
"Przewagę dało mu bolesne doświadczenie. W latach 2002-03 również wykluta w Chinach epidemia SARS zabiła 73 Tajwańczyków. Ówczesny rząd od razu zaczął się przygotowywać do kolejnej. I gdy pojawił się nowy koronawirus, Tajwańczycy mieli gotowe procedury, trzeba je było tylko adaptować do konkretnej sytuacji"
3.Dbaj na co dzień o swoje zdrowie. O przebiegu choroby może przesądzić ogólna kondycja i wiele czynników tj.: nieodpowiednia dieta, brak snu, świeżego powietrza, stres. Tak też dzieje się w przypadku koronawirusa. Zatem: Odpoczynek, sen, zbilansowana dieta, umiarkowane ćwiczenia fizyczne – to wszystko teraz w domu.
4.Zadbaj naturalnie o swoją odporność – czas zaprzyjaźnić się z czosnkiem, cebulą, imbirem, cynamonem, goździkami, miodem, kaszą jaglaną, siemieniem lnianym itp. Pomocne będą również soki: malinowy, z czarnej lub czerwonej porzeczki, czarnego bzu. .
5.Dbaj o higienę. Myj ręce wodą z mydłem. Jeśli nie masz dostępu do środków antybakteryjnych nie panikuj – to niczego nie zmieni.
Pamiętaj również by dezynfekować powierzchnię urządzeń mobilnych: telefony, tablety, czytniki, Kindle itp. Po kontakcie z nimi również należy myć lub dezynfekować ręce.
6.Skorzystaj z możliwości pracy zdalnej – ograniczasz do minimum kontakt z potencjalnie chorym. Niektórzy nie mają takiej możliwości bo walczą teraz o zdrowie i życie – taka ich praca m.in. lekarze, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, analitycy medyczni, farmaceuci, fizjoterapeuci – jednym słowem medycy.
7.Zasiłek opiekuńczy. Jeśli masz dzieci do lat 8 skorzystaj z możliwości opieki. Dzieci czują się zdezorientowane i zagubione. Daj im poczucie bezpieczeństwa i zaoferuj czas razem w domu.
ZUS stworzył wzór Oświadczenia ( https://www.infor.pl/.../3627082,Oswiadczenie-o-sprawowaniu-o...)
8.Szczególną uwagę należy zwrócić przebywając w miejscach publicznych i w środkach transportu. Tam należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia. Po kontakcie z potencjalnie zakażoną powierzchnią brudnymi rękoma nie dotykaj twarzy, oczu i ust. Jak najszybciej należy umyć dokładnie dłonie wodą z mydłem, lub wcześniej jak jest to możliwe użyć żelu antybakteryjnego.
9.Bądź czujny i obserwuj swój stan zdrowia – jeśli coś Cię niepokoi skorzystaj w teleporady, e-recepty, e-zwolnienia. Info na stronie NFZ ( https://www.nfz.gov.pl/.../teleporady-dotyczace-koronawirusa-...).
10.Wietrzenie – dbaj o dopływ świeżego powietrza do mieszkania. Wietrz sypialnię, zmień pościel – w infekcji nawet codziennie choć poszewkę od poduszki – eliminuj potencjalne źródło zakażenia.
11.Odizoluj się w osobnym pokoju – jeśli jesteś w trakcie przeziębienia, a pozostali domownicy są zdrowi. Możesz wtedy nosić maskę. Ale najważniejsze – należy kichać, kasłać w zgięcie łokciowe co by nie rozbryzgało śliną lub glutem dookoła. Dzięki temu dłonie nie zostaną skażone wirusem i chory nie przeniesie go na inne osoby. Noszenie maski, gdy jesteś zdrowy mija się z celem.
Dlaczego kupujemy maski ochronne? Dlaczego zdrowi nie powinni ich nosić?
Wirus się zbliża, a my jesteśmy bezradni – Kupując i nosząc maski dajemy sobie złudne poczucie kontroli nad nami i wirusem – mówił Doktor William Schaffner, profesor medycyny zapobiegawczej z Vanderbilt University School of Medicine w Nashville.
Z kolei Główny chirurg USA doktor Jerome Adams apeluje:
!maski nie chronią przed infekcją!,
*ale ich brak powoduje, że personel szpitalny, który musi je nosić podczas zabiegów szpitalnych nie ma do nich dostępu. A to poważne ryzyko zdrowotne nie tyko dla pacjentów, ale także dla całych lokalnych społeczności.
Szczegóły w linku ( https://www.rp.pl/.../303019989-Glowny-chirurg-Stanow-Zjednoc...).
12.Niech zużyte odpady higieniczne nie mają kontaktu z powierzchnią. Używaj jednorazowych chusteczek higienicznych, od razu wyrzucaj je do kosza. Ograniczasz w ten sposób drogę zakażenia. Jeśli kichniesz, kaszlesz w dłonie pamiętaj o każdorazowym myciu. Niech każdy z domowników używa swojego ręcznika.
13.ŚLEDŹCIE na bieżąco koronawirusa na cyfrowej mapie.
https://www.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html...
Dbajcie o siebie i swoich bliskich; zostańcie w domu jak możecie ‼️ Widzimy się na Uczelni, ale teraz ZOSTAŃCIE W DOMU ‼️
z poważaniem
Powiślańska Szkoła Wyższa w Kwidzynie
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech