Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech
plenfrdeuk

2006

Rozpoczął się nowy Rok Akademicki w kwidzyńskiej Wyższej Szkole Zarządzania. Jego Magnificencja Rektor prof. dr hab. Jacek Petrusewicz dokonał uroczystego otwarcia podczas inauguracji w Teatrze Miejskim w Kwidzynie, życząc zwłaszcza studentom pierwszego roku sukcesów w nauce.
W sali Teatru Miejskiego zasiadł Senat Uczelni, zaś na widowni zgromadzili się zaproszeni goście, studenci i przedstawiciele mediów.
By tradycji odwiecznej stało się zadość, chór „Harfa” pod dyrekcją Anny Głogowskiej-Firlej odśpiewał „Gaudeamus”, hymn towarzyszący od wieków uroczystościom akademickim.
Rolę koordynatora uroczystości pełnił Dziekan Wydziału Zarządzania dr Marek Markowski, który zapowiadał kolejne punkty programu.W dalszej kolejności, w krótkich wystąpieniach głos zabrali zaproszeni goście – Przewodniczący Rady Miasta Kazimierz Gorlewicz oraz Starosta Powiatu Kwidzyńskiego Leszek Czarnobaj. Mówcy podkreślili korzyści, jakie osiąga miasto i region posiadający własną wyższą uczelnię, wskazali na wzrost prestiżu Kwidzyna i wysoką lokatę tutejszej Alma Mater w rankingu szkół wyższych w skali ogólnopolskiej. Życząc dalszych sukcesów kadrze uczelni, obaj mówcy wręczyli bukiety kwiatów Przewodniczącej Konwentu Uczelni, Pani Prorektor dr hab. prof. WSZ Krystynie Strzale.
W imieniu studentów głos zabrała także Przewodnicząca Rady Samorządu Studentów Karolina Michalska, która przypomniała, że studia, choć przede wszystkim wymagają wytężonej pracy, nie kończą się na niej i zachęciła koleżanki i kolegów do czynnego udziału w życiu kulturalnym, turystycznym i rekreacyjnym.
Kolejnym punktem programu uroczystości inauguracyjnej była tradycyjna immatrykulacja, zaś indeksy studentom pierwszego roku wręczali: Rektor Jacek Petrusewicz i Prorektor Krystyna Strzała.
Gratulacje rektorów Uczelni odebrały także z okazji właśnie ukończonych przewodów doktorskich panie: Beata Pawłowska i Katarzyna Strzała-Osuch.
Ukoronowaniem oficjalnej części uroczystości był wykład inauguracyjny na temat zmian i nowych osiągnięć w leczeniu choroby nowotworowej u dzieci wygłoszony przez prof. dr hab. Annę Balcerską, pracownika naukowego Akademii Medycznej w Gdańsku i profesora Wyższej Szkoły Zarządzania w Kwidzynie.
Powoli dobiegającą końca uroczystość uświetnił jeszcze występ chóru „Harfa”, który zamknął część oficjalną hymnem „Gaude Mater Polonia”, a następnie – w ramach rozluźnienia atmosfery – wykonał wiązankę pieśni gospel. Po opuszczeniu Teatru goście udali się do Sali Rycerskiej kwidzyńskiego Zamku, by w bardziej kameralnej atmosferze omówić dokonania Uczelni i plany jej rozwoju.
Warto pamiętać, że to już ósma inauguracja roku akademickiego w WSZ w Kwidzynie, a choć wiek to może mało imponujący w stosunku do najstarszych polskich uniwersytetów, nie można lekceważyć tego, co młoda kwidzyńska uczelnia osiągnęła w tak krótkim czasie. Dynamicznie rozwijająca się oferta edukacyjna na powstających kolejnych wydziałach, wysokie notowania w wielu krajowych rankingach, systematycznie powiększana kadra naukowa, to dorobek, który trudno przecenić.

Jarosław Dutko

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech