Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech
plenfrdeuk

MBA grafika

Czym są MBA?
Master of Business Administration, bo tak rozwija się w języku angielskim skrót MBA, to typowe studia podyplomowe skierowane dla kadry menedżerskiej. Swoje korzenie mają w USA, gdzie powstały już w latach pięćdziesiątych XX wieku. Do polski ten model studiów przywędrował znacznie później, jednak jest dziś niezwykle popularnym sposobem na poszerzanie wiedzy i zdolności biznesowych.

Dla kogo MBA?
MBA to studia specjalistyczne przeznaczone dla kadry menedżerskiej. Charakteryzują je przede wszystkim dwie rzeczy: są drogie, ale jednocześnie bardzo efektywne. Być może to duże uproszczenie, jednak w świecie biznesu panuje powszechna opinia, że studia te torują ścieżkę do wielkiej kariery.

Program MBA
W programach MBA bardzo dużą wagę przykłada się do umiejętności praktycznych. Stąd w programie studiów można znaleźć zajęcia ekonomii i analizy ilościowej, ale są także z umiejętności prowadzenia negocjacji i prezentowania zdolności decyzyjnych. Innymi podstawowymi zajęciami na MBA są m. in. finanse, marketing, zarządzanie i korzystanie z systemów informacji, prawo branżowe, oraz tzw. human resources czyli zarządzanie zasobami ludzkimi.

Rodzaje MBA
Studia te trwają z reguły od roku do dwóch lat. Wyróżnia się przede wszystkim 4 rodzaje studiów MBA:

podstawowe MBA - dla zawodowych menedżerów;
EMBA (Executive Master of Business) - dla najbardziej doświadczonej kadry menedżerskiej,
GMBA (Global executives) - dla menedżerów pracujących w instytucjach międzynarodowych
branżowe, tematyczne, skierowane do kadry menedżerskiej o określonej specjalizacji (np. kadra zarządzająca jednostkami systemu ochrony zdrowia, Pielęgniarki i Położne, szeroko pojęty biznes, HR, IT i in.)

Powiślańska Szkoła Wyższa oferuje następujące kierunki studiów MBA:

MBA dla pielęgniarek i położnych

MBA dla kadry zarządzającej żłobków i klubów dziecięcych

MBA Executive Master of Business Administration

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech